هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.

الرئيسيةجستجوأحدث الصورثبت نامورود

فونت فارسي

+5
crystal_20052
HAMED
rasty
Admin
reza
9 مشترك
رفتن به صفحه : 1, 2, 3  الصفحة التالية
نويسندهپيام
reza

تعداد پستها : 31
Registration date : 2007-09-16

فونت فارسي Empty
پستعنوان: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالأحد سبتمبر 16, 2007 9:43 pm

سلام
طاعات و عباداتتان مقبول. انشا ا...
از سایت بسیار خوبتون سپاسگذاری می کنم و امیداوارم این راهی را که شروع کرده اید همچنان ادامه بدهید.
یک سئوال داشتم که امیدوارم شما بتوانید کمک کنید.
من وقتی در canvans با استفاده از drawString يك متن فارسي مي نويسم در فايل jar فونت ها از هم جدا و برعكس است در حالي كه در Emulator درست ديده مي‌شود. در اينترنت گشتم تا حالا كه چيزي دستگيرم نشده، اگر شما بتوانيد كمك كنيد خيلي ممنون مي‌شوم
بازگشت به بالاي صفحه اذهب الى الأسفل
Admin
Admin
Admin

تعداد پستها : 455
Registration date : 2007-08-28

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 17, 2007 1:04 am

دوست عزیز راستش من تا حالا به مشکل شما برخورد نکردم.اما چیزی که به ذهنم می رسه و به احتمال 90 در صد مشکل از کدینگ فایل شما هست.وقتی که در IDE خود بخشی را در کد فارسی وارد می کنید IDE باید فایل های شما را با کدینگ UTF-8 کد کند.نمی دانم از کدام IDE استفاده می کنید اما Netbean خیلی راحت تر است.برای اینکه بفهمید کدینگ شما چیست برنامه زیر را اجرا نمایید:

/*
* Main.java
*
* Created on September 7, 2007, 12:31 PM
*
* To change this template, choose Tools | Template Manager
* and open the template in the editor.
*/

package javaencodingtest;
import java.util.Locale;
/**
*
* @author root
*/
public class Main {

public Locale locale = null;
//Locale keshvar=locale.getDefault();
public static void main(String[] args) {
// TODO code application logic here
System.out.println(System.getProperty("file.encoding"));
System.out.print(Locale.getAvailableLocales());

}
}
http://j2me.blogfa.com
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 17, 2007 4:05 am

سلام
از جواب شما سپاس گذارم.
من هم فكر مي‌كنم اشكال از encoding است ولي
متاسفانه نتوانستم كد شما را اجرا كنم. اگر راهنمايي كنيد ممنون مي‌شم. Smile

فايل‌هاي سورس java را توي vs2005 تايپ مي كنم و بعد در WTK2 اجرا مي‌كنم.

با NetBeans چطوري مي‌توان يك canvans بسازم؟ Question
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 17, 2007 5:48 am

دوست عزیز کدی که در بالا آمد در Netbean کامپایل و اجرا شده بود و نوع کدینگ استفاده شده در IDE را برمی گرداند. ویک برنامه برای موبایل نیست (دقت کنید) بهتر است که از Netbean استفاده کنید بسیار کارتان را راحتتر خواهد کرد و خطاهای احتمالی را کمتر می کند.در ضمن منظور شما را از "با NetBeans چطوري مي‌توان يك canvans بسازم؟"دقیقا متوجه نشدم.اگر منظور استفاده از ابزارهای گرافیکی آماده Netbean است که با کشیدن آنها روی صفحه Canvas درست می کنید من به هیچ وجه آنرا توصیه نمی کنم زیرا از پشت پرده یعنی ایجاد کلاسها و متدها چیزی متوجه نمی شوید وفقط عادات بد برنامه نویسی را یاد می گیرید.واگر به صورت دستی و کد نویسی Canvas ایجاد می کنید هیچ فرقی در Netbean نمیکند و کدهای شما قابل اجرا خواهد بود.اگر نمی توانید چنین کاری با یک سرچ کوچک در دکتر گوگل به آن خواهید رسید . اگر خواستید بگید تا یک نمونه کد بیاورم. سوالی بود بپرسید Wink
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 17, 2007 7:02 am

سلام
از اينكه سريع و درعين حال با حوصله جواب مي دين ممنونم Very Happy
اگر كد نمونه هم بگذاريد كه خيلي عالي مي شود. يك كد كامل قابل اجرا در موبايل كه با استفاده از canvans يك متن فارسي را درست بنويسد. و اينكه چطور آنرا در Netbean يا wtk اجرا كنم تا فايل jar ساخته شده داراي يوني كد درست باشد.
اينطوري كمك خيلي بزرگي به من مي كنيد و حسابي شرمنده مي‌شومEmbarassed

با توضيحاتي كه شما دادي بايد كار با Netbean را ياد بگيرم.
آيا كتاب آموزشي براي يادگيري Netbean هست؟
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالثلاثاء سبتمبر 18, 2007 2:39 am

Example 5-1. Subclassing Canvas
import javax.microedition.lcdui.*;
public class MyCanvas extends Canvas {
public void paint(Graphics g) {
g.setColor(255, 0, 0);
g.fillRect(0, 0, getWidth(), getHeight());
g.setColor(255, 255, 255);
g.drawString("Hello World!", 0, 0, g.TOP | g.LEFT);
}
}

Example 5-2. Instantiating and displaying MyCanvas
import javax.microedition.midlet.*;
import javax.microedition.lcdui.*;
public class MyMidlet extends MIDlet {
public MyMidlet() { // constructor
}
public void startApp() {
Canvas canvas = new MyCanvas();
Display display = Display.getDisplay(this);
display.setCurrent(canvas);
}
public void pauseApp() {
}
public void destroyApp(boolean unconditional) {
}
}
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالثلاثاء سبتمبر 18, 2007 4:48 am

سلام
اگر يك چيزي بگم عصباني نمي‌شيد!
من كد را ميفهمم ولي نمي‌دونم كه اين كد را چطور بايد در NetBeans استفاده كنم، شرمنده، به خدا من خنگ نيستم فقط تا حالا با NetBeans كار نكردم Embarassed
نكته ديگه اينكه مثال شما انگليسي است و من با فارسي مشكل دارم.
جلبش اينكه برنامه هاي ديگه كه روي موبايلم هست فارسي را درست نشان مي دهد.
حتي وقتي از StringItem و form استفاده ميكنم هم درست نشان مي دهد.
مشكلم با drawString است.

آيا ممكن از فونت باشد يعني بايد فونتي چيز خاصي استفاده كنم؟
اصلا مي شود توي برنامه هاي J2me فونت را انتخاب كرد مثلا فونت tahoma يا Nazanin توي برنامه استفاده كرد؟
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالثلاثاء سبتمبر 18, 2007 5:40 am

دوست عزیز اگر قرار بود عصبانی بشم که اصلا فروم راه نمی نداختم!
تو netbean ابتدا یه پروژه از نوع موبایل ایجاد کن . بعد دو تا کلاس ایجادکن.ترجیحا کلاس Empty باشن که کدهای بالا رو توش Paste کنی.اولی برای کد اولی که تعریف Canvas هست و دومی کلاس Main هست. بعد کلاس Main رو اجرا کن.ضمنا مثل اینکه شما همه PDF های وبلاگ رو مطالعه نکردی اگر کرده بودی با Netbean مشکل نداشتی.اینو بخون :
http://v0rt3x.persiangig.com/j2me_netbean.rar
اگر باز هم نتونستی بگو برات با Netbean بسازمش و آپلود کنم برات.
در مورد فارسی بودنش هم وقتی با Netbean اون برنامه که گذاشتم برای فهمیدن Encoding اجرا کردی خودت می فهمی که اگر utf-8 باشه دیگه فرقی نمی کنه.البته من وقتی در ویندوز اون برنامه رو در Netbean اجرا می کنم کدینگ Netbean م utf-8 نیست پس اگر فارسی بنویسم قاطی می کنه.اما من تو لینوکس هم نصبش کردم و وقتی اونجا اجرا می کنم می گه کدینگت utf8 هست .
ومن دیگه کدهامو تو لینوکس می نویسم.
نمی دونم از کجا باید کدینگ netbean رو عوض کرد اما با یه سرچ ساده پیداش می کنی.در ضمن در مورد فونت در J2me فقط از فونت های مجازی جاوا که دو تا هستن می تونی استفاده کنی که اون همه یه مبحث طولانی و اینجا جاش نیست و در فارسی نویسی هر جفتش یک طور هست.
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالثلاثاء سبتمبر 18, 2007 10:07 pm

سلام
نماز و روزه قبول Smile
آقا خيلي آقايي، معلوم كه واقعا مي‌خواهي اين كار رو درست و حسابي انجام بدهيد!
مي دوني؛ آخه بعضي‌ها وقتي 2 تا سئوال جواب مي‌دن ديگه حال جواب دادن به سئوال سوم را ندارند يا اگه يك سئوال پيش پا افتاده بپرسي كلي بهشون بر مي‌خورد ديگه نميگن كه با اين سئوال پيش پا افتاد براي يكي ميتونه كلي مسئله باشه؛ ولي شما نشون دادي كه مردونه پاي كار ايستادي و فروم راه انداختن تون هم قرتي بازي نبوده!!!

من يك بار ديگه PDF مذكور را خوندم و قدم به قدم اجرا كردم. وقتي كه در NetBeans مراحل ايجاد پروژه را ميرم برايم يك پروژه hello در حالت Flow design درست مي‌كنه براي همين هم نمي دونستم كه كدهاي شما را بايد چكار كنم. علت اينكه defalut pakage نمي سازد را نمي‌دانم. به هر حال دستي رفتم و HelloMidlet را پاك كردم آن وقت defalut pakage درست شد!
آنوقت توانستم كد شما را در برنامه كپي كنم. اجرا هم شد ولي باز در كامپيوترم درست و در موبايل جدا از هم و بر عكس Sad
برنامه java شما را هم اجرا كردم و انكدينگ Cp1256 را نشان داد.

حالا بايد چه كنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟!؟!؟!؟!؟!
چند هفته است كه سركارم اميدوار بودم كه با كمك شما مشكل حل بشه.

توي NetBeans وقتي روي فايل جاوا كليك راست بكنيم و به قسمت properties بريم يك قسمت encoding دارد كه مي توانيم آنرا تغيير دهيم. همين قضيه براي براي Application هم صادق مي‌كنه و در قسمت compiling مي ‌توان encoding را تغيير داد. من آنها را هم تغيير دادم و با كدينگ‌هاي 1256 ، utf-8 و حتي 1252 فايل jar ساختم ولي هيچ فايده اي نكرد.
متن ها را بصورت \u0633\u0644\u0627\u0645 نوشتم باز هم فايده نداشت كه نداشت! Neutral

من فونت‌هاي فارسي را فارسي مي بينم نه علامت‌هاي بي‌معنا مشكل در اين است كه حروف از هم جدا و برعكس هستند مثلا سلام به صورت م ا ل س در گوشي نشان داده مي‌شود!
Mad Mad
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالأربعاء سبتمبر 19, 2007 1:18 pm

باز هم سلام دوست من
مثل اینکه این مشکل واقعا از اون مشکل های دردسر ساز هست.من نیز تمامی راههایی که به ذهنم می رسید و نیز اعمالی را که شما انجام داده بودید دوباره انجام دادم ولی نتیجه نگرفتم.حروف در همه جا و در فرم ها به درستی نمایش داده می شوند.اما در canvas و حتی Ticker نیز مشکل وجود دارد.یه برنامه گلستان سعدی هم برای موبایل دیدم که اون هم کل گلستان رو با canvas آورده بود که اون هم همچین مشکلی داره.راستش هنوز یه راه حل به ذهنم می رسه اونم تعریف فونت جدید هست که از utf-8 پشتیبانی کنه یه سری منابع هم بدست آوردم که باید سر فرصت مطالعه کنم.شما هم بگرد ببین چیزی پیدا می کنی خودت.ناراحت نباش .این مشکل مشکل من هم هست پس تا پیداش نکنیم بی خیال نمی شم.به محض اینکه پیدا کردم پست میدم.اگر تو زودتر پیدا کردی پست بده...راستی دکتر گوگل رو هم فراموش نکن.برای اینکه به حالت flow design و hello midlet نری تیک زیر رو بردار
فونت فارسي Aks10
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالسبت سبتمبر 22, 2007 9:31 pm

سلام
از راهنمايي تون ممنون.
من برنامه رو روي گوشي‌هاي نوكيا N70, N73 و 5300 امتحان كردم مشكلي نداشت!
ولي روي گوشي‌هاي سوني اريكسون k750 و w800 مشكل داشت!
علتش چي مي‌تونه باشه نمي دونم؟
راستي من توي فروم چطوري مي‌تونم فايل بگذارم ؟ اصلا مي تونم يا نه؟ چون يك برنامه پيدا كردم كه يك كتاب كتاب فارسي شازده كوچولو كه روي گوشي هاي سوني اريكسون درست كار مي كنه نمي دونم كه فونت يا اينكه صفحهات را عكس كرده؟ بنظر كه از فونت استفاده كرده باشه اگر بتونم فايل آپلود كنم آنرا برايتان مي گذارم تا بررسي كنيد.
rasty

تعداد پستها : 3
Registration date : 2007-09-22

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالسبت سبتمبر 22, 2007 11:24 pm

i didnt try writing midlets in my language(kurdish) but i am afraid i will see same problem..and i see the subject is helpful for me..
i suggest the Admin to open a part in the forum for testing the midlets using different mobile types, for example you put your jar file and people try it with differen handsets, i have a simens-c75 and a sonyericsson w300i so i can test midlets and give my feedback.
thanx
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالأحد سبتمبر 23, 2007 3:30 am

بله رضا جان گوشی من هم z530 سونی اریکسون هست که مشکل داره.نمی دونم شاید این گوشی ها مشکل دارن شاید هم باید تنظیمات خاصی رعایت بشه.از اینکه متذکر خیلی خیلی ممنون.وجود شماها باعث پیشرفت این فروم هست.در مورد آپلود فایل متاسفانه امکانش نیست اگر توی persiangig اکانت داری اونجا آپلود کن اینجا لینک بده اگر نداری یه آف بذار تا یه دعوت نامه مونده تا بفرستم برات.
prin3od@yahoo.com
-----------------------------------------------------------------------------------
Hi again Mr rasty
ok . very good idea !!! it will be available soon
Mr rasty in your first post i seen you could speak farsi.for more realibility please write in farsi language.
tnx
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالأحد سبتمبر 23, 2007 7:15 am

سلام
لطفا لينك هاي ذيل را ببينيد
چرا اين‌ها با فونت فارسي مشكل ندارند؟

http://www.asanafzar.com/Products.aspx?GID=1 (كتاب شازده كوچولو هم اينجا هست)

http://www.parnian-ebook.blogfa.com/
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالأحد سبتمبر 23, 2007 9:54 am

واقعا جالب بودن...
شک ندارم که اشیا canvas و Graphics همراه با ایجاد فونت جدید استفاده شد.البته در بعضی جاها هم از عکسهای آماده استفاده شده.مانند صدق الله العلی العظیم و...
فایل های jar را winrar باز کنید و نگاه کنید...
یه کم فرصت بدید ته توش رو در می آرم

این نرم افزار پرنیان هم درست کار نمی کنه (بخش ویندوزیش) به جای حروف فرسی ? نمایش داده می شود که البته تنظیمات زبان در ویندوز set شد که بی فایده بود
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 24, 2007 12:30 am

سلام
پس مشكل از كدينگ نيست درسته؟
بايد بتوانيم فونت را درست كنيم ولي چطوري؟
كل كتاب‌ها هم فكر نمي‌كنم كه عكس باشند چون خيلي سنگين ميشه در صورتي كه حجم فايلها معمولا 70 تا 100 كيلو بيشتر نيست!
مي‌تونيم هم امتحان كنيم اگر زحمتي نيست يك برنامه بنويسيد كه داراي مثلا 100 صفحه عكس باشه بعد ببينيم حجم فايل jar چقدر ميشه؟
راستش من خودم هرچي سعي كردم كه با drowimage كار كنم پيغام error مي‌داد تمام مثال‌هايي را كه بود امتحان كردم اما نشد كه نشد. فكر كنم من با canvas مشكل دارم Very Happy اگر اين مثال را برايم كدش را بنويسيد ممنون مي‌شم در ضمن اگه حجم فايل jar قابل قبول باشد كه ديگه خيلي عالي مي شه و تمام درد سرهاي فونت حل مي‌شه.

من لينك فروم را به برنامه نويس پرنيان دادم گفتم همچين مشكلي داريم اگر مي تونه محبت بكنه و راهنمايي كنند. تا حالا كه خبري نشده!
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: سلام   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 24, 2007 2:52 am

من راه حل عکس را قبلا امتحان کردم و متاسفانه مشکل آن حجم بالای برنامه است.تو وبلاگ در یک پست به نام "رمضان با j2me" یک برنامه دعاهای 30 روز ماه رمضان رو برای دریافت گذاشتم.اون از این عکسهای دعاها استفاده می کنه و هیچی به صورت متن نداره که مشکلش همونی هست که گفتم و در ضمن امکان جستجو کلمه ای هم نخواهد داشت اگر چه می شه براش بخش پرش به صفحه مورد نطر درست کرد.دانلودش کن و با winrar خودت نگاش کن. من هم در چند روز آینده آموزشش رو می دم . در ضمن این برنامه پرنیان هم که مشکل داشت و البته من تو help ش یه عکس دیدم که یه جاش نوشته بود تغییر فونت.اگرچه خود نویسنده گفته بود که با midlet pascal کار می کنه وفکر نمی کنم بتونه کمکی بکنه...
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 24, 2007 6:43 am

سلام
اگر متن ها را از فايل بخوانيم چي؟ ممكن فونت ها درست بشه؟
readUTF از DataInputStream را امتحان كردين؟ باز هم چون خودم تازه كارم بلد نيستم كدش بنويسم Embarassed
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالإثنين سبتمبر 24, 2007 8:01 am

اتفاقا من راجع بهش دارم تحقیق می کنم.اگر به نتیجه رسیدم خبر می کنم.راستی اگه توی همون کتابایی که لینک دادی نگاه کرده باشی و با winrar باز کرده باشی یه سری فایل chs هست که فک کنم همون متن داخل برنامه ها هست
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالثلاثاء سبتمبر 25, 2007 11:50 pm

سلام
مدتي است كه ديگر خبري از شما نداشتم؟
نه فروم و نه وبلاگ بروز نشده!
خوبيد؟؟
كار ها به كجا رسيده؟ لطفا به من هم خبر بدهيد شايد بتوانم كمك كنم زودتر به نتيجه برسد Smile
نمي دانم اين سايت را ديديد يا نه شايد كمك كند:
http://www.j2meforums.com/forum/
Admin
Admin
Admin

فونت فارسي Empty
پستعنوان: پاسخ   فونت فارسي Icon_minitimeالأربعاء سبتمبر 26, 2007 12:04 am

دوست عزیز این تاپیک برای حل مشکل فونت فارسی است نه چیز دیگری لطفا به عناوین پست هایتان توجه کنید!!!
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: توضيح   فونت فارسي Icon_minitimeالأربعاء سبتمبر 26, 2007 1:10 am

سلام
من هم پيگير فونت فارسي شدم نه چيز ديگه اي ! Question
ديدم در اين باره هيچ مطلب جديدي نه تو فروم اضافه شده و نه توي وبلاگ براي هيمن هم سئوال كردم. Embarassed
دوست دارم كه كار انشاء ا... با كمك همديگه به نتيجه برسه بنابراين فكر كردم بهتر هم ديگر را از جريان كارها مطلع كنيم.
پاينده باشيد Very Happy
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالأربعاء سبتمبر 26, 2007 12:17 pm

سلام
شما درباره i18n و post script چيزي مي دانيد؟ ممكن كمك كنه؟!
reza

فونت فارسي Empty
پستعنوان: چه خبر!!   فونت فارسي Icon_minitimeالثلاثاء أكتوبر 02, 2007 4:59 am

سلام
من روزي چند بار فروم را چك مي‌كنم از 2 مهر ديگه هيچ خبري از تون (توي اين تاپيك) نيست ؟! خوبين؟
هنوز هم به اين مطلب علاقه مندين؟ به نتيجه رسيديد يا بي خيال شدين؟ قبلا خيلي زود در عرض چند ساعت يك مطلب جديد مي‌گفتيد!

قرار بود راجع به كار با عكس‌ها و پايگاه داده مطلب بدين از اون هم خبري نشد، چون علاقمندم و پيگير مي‌پرسم اميدوارم به حساب بي ادبي نگذاريد. اگر مثال كامل كار با عكس در canvns را بگذاريد من هم ايده تازه اي را كه درباره فونت پيدا كردم را مي‌گذارم Very Happy
از اين جهت مبادله مي كنم كه باز دوباره فروم فعال بشه! Smile

اين شب ها لطفا ما را هم از دعا فراموش نكنيد.

يا علي
حق نگهدارتان
HAMED

تعداد پستها : 15
Registration date : 2007-08-29

فونت فارسي Empty
پستعنوان: رد: فونت فارسي   فونت فارسي Icon_minitimeالخميس نوفمبر 15, 2007 3:49 am

سلام
این برنامه رو امتحان کنید:
http://www.4shared.com/file/29346666/6b8c3568/_2__Helloworld.html
موفق باشید

فونت فارسي
بازگشت به بالاي صفحه 
صفحه 1 از 3رفتن به صفحه : 1, 2, 3  الصفحة التالية
 مواضيع مماثلة
-